Перейти до основного вмісту

Korbut Travel

Червонянська балка - «ВИЗНАЧНІ МІСЦЯ ВИЩЕТАРАСІВКИ» 2023р.

«Колись давно, коли ще балки не було, а була річка, рибалки будували собі будиночки, які б захищали їх від вітрів, бур, негоди. В цих своєрідних укріпленнях вони сушили одяг, лагодили човни. Місце дуже подобалось рибалкам. Воно знаходилося за бором, який насадили жителі села, щоб озеленити цю місцевість. Ось тому і селище, яке утворилося пізніше назвали Червоними заборами.

Ще пригадую, що геологи до революції робили розкопки в тій місцевості, де зараз Червонянська балка. Вони знайшли там поклади міді. Спочатку говорили, що міді було багато. Але пізніше, зробивши аналіз ґрунту, визначили, що мідь знайшли у невеликій кількості. Сама земля, де розпочиналась балка, була червоного кольору. Балку назвали Червонянською».

Зі спогадів Чорної Галини Григорівни, яка проживає у с. Вищетарасівці по вул. Перемоги,буд.83.

Джерело: ПРОЄКТ «ВИЗНАЧНІ МІСЦЯ ВИЩЕТАРАСІВКИ» 2023р.
Керівник проєкту Чаманова Інна Миколаївна, учитель української мови та літератури


ЧЕРВОНЯНСЬКА БАЛКА

Згадка про Червонянську балку є в історичних джерелах: «Здесь кінчаються владения А.П. Струкова. Пограничною линей служит балка Червонная, с правой стороны Днепра, имеющая до трёх вёрст длины, покрытая дубовым и грушевым лесом.

Ниже балки Червонной, по правому берегу Днепра, начинаются так называемые заломы».

Джерело: Д. І. Яворницький. Запорожье в остатках старины и преданьях народа. – К.: Веселка, 1995 – 225.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Карты: Екатеринославская губерния, Дикое поле, Великий Луг, город Марганец

В этом разделе Вы найдете старинные карты Дикого поля (Loca Desertra), Великого Луга, Днепровских порогов, Екатеринославской губернии и современные карты Запорожской и Днепропетровской области.  Дикое поле Дикое поле  1648г.

ПЕРША ЗАПОРОЗЬКА СІЧ - ТОМАКІВСЬКА

ПЕРША ЗАПОРОЗЬКА СІЧ - ТОМАКІВСЬКА      Територія сучасного міста Марганця зберігає пам’ять про славне запорозьке козацтво, адже саме тут колись знаходилася перша запорозька Січ – Томаківська.      Запорозьке козацтво – унікальне явище в історії Європи. Козаки звалися запорозькими від того, що мешкали на території Запорожжя (це сучасна Дніпропетровщина, Донеччина і Кіровоградщина). На найбільшій українській річці Дніпро, ближче до півдня країни, були великі пороги. Тоді Дніпровські пороги вважалися одним з нерукотворних чудес світу. Територія, що знаходилася за цими порогами, називалася ЗАПОРОЖЖЯМ. А козаки, які там перебували називали себе запорозькими, тобто такими, що знаходились на території за порогами. Тому варто розрізняти поняття – запорозький і запорізький. Запорозький – це той, що стосується історичного регіону Запорожжя. А запорізький – це сучасне означення, що позначає відношення до міста Запоріжжя (отримало місто таку назву лише в 1921 році).      Через те, що к

Великий Луг Запорожский

Великий Луг - историческое название местности, огромных речных плавней, размещавшихся в XVI веке - XVIII веке ниже порогов на левом берегу реки Днепра между Днепром и его левым притоком Конкой, по которой в XVIII веке проходила граница с Крымским ханством. Вся эта местность принадлежала Запорожской Сечи. С Великим Лугом нередко отождествлялось все Запорожье. На Великом Лугу казаки пасли домашний скот, в случае грозившей опасности находили в здешних плавнях и зарослях укрытие. Поэтому Великий Луг был для казаков символом безопасности и воли. В песнях его называли «Отцом (укр. Батько)»: « Ой Січ — мати, а Великий Луг — батько, Що в Лузі заробити, то в Січі пропити ».