Перейти до основного вмісту

Korbut Travel

Місто Марганець

«Марганець Туристичний» запрошує до міста Марганець 
 
 Україна, Дніпропетровська область, місто Марганець

Герб міста 
Сучасне місто зобов’язане своїм розвиток знаходження покладів марганцевої руди. Шахтобудівництво почалося з незвичайної знахідки жителя села Городище, який при розкопках криниці знайшов шматок марганцевої руди. Влітку 1883 року геолог Валеріан Домгер знаходить найбільше родовище марганцю в світі. Перша шахта відкривається в 1886 році, а на 1910 р. вона стає найбільшим постачальником марганцевої руди. 
    Місто Марганець офіційно заснований в 1938 році, місту 80 років. У 1938 році до складу м. Марганця увійшли прилеглі території. В цьому ж році Указом Президії Верховної Ради УРСР ці поселення були об'єднані, новому населеному пункту присвоєно статус міста і назву - Марганець. 
7 причин відвідати місто Мамрганець
Презентаціонний відеоролик туристичних об'єктів 
В'їзд у місто Марганець
    Марганець - це сила, броня і міць! 
    Марганець - це затишне гірницьке містечко, розташоване практично на березі Каховського водосховища. Райони міста тонуть в садах, серед сріблястих тополь, в'язів, акацій і кленів. Чисте повітря, спокійна атмосфера, доброзичливі мешканці, доступне житло є перевагами нашого містечка. Тут розміщуюється безліч історичних і природних об'єктів. 
    Саме тут мільйони років тому знаходився водоєм, саме відкладення морського дна на основі гранітних пластів і спровокували утворення марганцевої руди. На вас чекають поля, степи, байрачні ліси, річки, озера. Місцями у Каховського водосховища можно побачити високі і обривисті кручі.
    Нікопольський марганцевий басейн - найбільше родовище марганцевих руд у світі, знаходиться на півдні України, у Дніпропетровській і Запорізькій областях. Під час другої світової війни місто Марганець було стратегічним об'єктом. 
Місто знаходиться в 500км від столиці України м. Києва. До м. Одеси - 440км, до м. Дніпра -120км, до м. Запоріжжя - 60км і до м. Нікополя - 25км.
Дістатися до нашого міста можливо на поїзді, автобусі або автомобілі.
У місті Марганці працює залізничний вокзал і автовокзал. Місцевий транспорт - маршрутки і автобуси. У місті є все необхідне для комфортного життя: магазини, банкомати, торгові центри, аптеки, перукарні, спортивні зали, кафе.
Історичний туризм
Великий Луг 

     «Марганець Туристичний» запрошує вас і ваших дітей на пізнавально-оздоровчу екскурсію по унікальним залишкам Великого Лугу. Вдихніть свіже повітря дикої природи. На нас будуть чекати: вікові дерева, річки та байрачні ліси. 


    Запорізькі козаки говорили: "Ой, Січ - мати, а Великий Луг - батько!". Уривок із запорізької пісні дуже точно пояснює, як ставилися козаки до Великого Лугу. Вони називали його батьком, тобто тим, хто дає життя. 


    Ми познайомимо вас з унікальною флорою і фауною Дніпровських плавнів, відвідаємо пам'ятник легендарному козакові Івану Сірку, прогуляємося по березі річки Ревун і Річище. 


    Покажемо ретро-фотографії та карти місцевості. Також відвідаємо старовинний цвинтар з кам'яними хрестами. Маршрут екскурсії побудований таким чином, щоб Вас постійно оточували пам'ятки нашого краю.

Томаківська Січ 


    Томаківська Січ — укріплення запорозьких козаків на острові Томаківці на Дніпрі поблизу сучасного селища Червоногригорівка та міста Марганця, існувала ймовірно з 1540 до 1593 року, до зруйнування татарами. Томаківська Січ перша з відомих січей Великого Лугу. 


    Острів має форму шапки, взимку є можливість з’їхати на санках або лижах по його крутим схилам. 

Координати: 47°37'33.1"N 34°35'21.9"E

Пам'ятний хрест 


    Пам'ятний металевий хрест розташований на острові Томаківці на сторожовому кургані, з написом «Боже, бережи Україну». 


    За часи існування Запорізької січі, козаки ставили на курганах вежі, тому тут встановили кам’яну пам’ятку з написом «Козацька вежа 1540-1593». 

 
   З вершини кургану відкривається чудова панорама на Свято-Троїцький храм, дніпровські плавні і Каховське водосховище. 

Координати: 47°37'23.5"N 34°35'41.4"E

Сива старовина 

    Офіційно Марганець, як місто, існує з 1938 року, але залізно-дорожня станція Марганець, була побудована у далекому 1904р. Станція знаходилась на території Анастасьївської волості. На сучасній території, що входе до міста, також були дореволюційні села: Мар’їнськ, Божедарівка (Ордіна), Миколаївка та Городище. 


    Також на території міста були хутори: Олександрівський, Варварівка (Станковича) та Вишкварок. 


        Сиву старовину нагадують кам’яні хрести, білені хати та розкидані де не де гармани.

Архітектурний туризм

Стара частина міста 

    «Марганець Туристичний» запрошує поринути в атмосферу старого міста, де ви побачите архітектурні споруди кінця XIX початку ХХ століття. Серед яких будівля електростанції рудника (1904 р.), казарми (1902 р.), житлові будинки працівників станції. На екскурсії ми розповімо про історію станції «Марганець». Відвідаємо район так званих «Колонок». Пройдемося старими затишними вуличками, що нагадують своєю атмосферою минулі роки. Під час екскурсії будуть представлені унікальні старовинні фотографії цієї місцевості. 

    Далі, ми перенесемося на площу Гірницької слави, звідки відкривається чудовий вид на її забудову, сформовану в радянський період - величний Палац культури, стадіон, прикрашений ажурною колонадою, житлові будинки в стилі «радянського неокласицизму».


Свято-Троїцький храм 


    Храм збудований у 1894 році. Зруйнований безбожною радянською владою. Відроджений у 2010 році за молитвами та благословлінню Ієросхімонаха Амфилохія (Трубчанінова). 

Координати: 47°39'06.4"N 34°35'24.1"E

Садиба купця 

    Колишня садиба купця виконана в архітектурному стилі еклектика. 

Кординати: 47°39'00.7"N 34°35'12.4"E

Комплекс насосної станції 

  Комплекс насосної станції побудований у архітектурному стилі еклектики. 

Координати: 47°36'48.9"N 34°36'55.0"E

Привокзальна площа 


    У районі Привокзальної площі залишились дореволюційні будівлі, які будувалися одночасно із залізно-дорожньою колією приблизно в період 1902 - 1904 роки. Це так звані казарми, котеджі та підвали. 

Координати: 47°39'14.5"N 34°37'12.8"E

Колишня електростанція 

    Споруду виконано в архітектурному стилі модерн (кінець XIX, початок XX ст). 

Координаты: 47°39'02.5"N 34°37'14.6"E

Район колонок середніх та нижніх колонок

    У старій частині міста Марганця, неподалік від З/д вокзалу знаходяться райони, де розташовані одноповерхові дореволюційні будинки. У цих районах панує атмосфера із неповторним колоритом. Місцеві називають ці райони «Нижні колонки» і «Середні колонки».


    Раніше дахи будинків у цих районах були повністю вкриті черепицею, яку виробляли у с. Томаківці. Дворики виглядають дуже охайними і привабливими, у кожному із дворів насаджені квіти і старі дерева. Радує те, що мешканці цих районів привітливі й ввічливі. 

    За однією із версій місцевих мешканців зазначені будинки були засновані для робітників станції Марганець, а за другою - для робітників електростанції рудника. 

Координати району «Нижні колонки»: 47°39'05.9"N 34°37'11.2"E

Координати району «Середні колонки»: 47°38'46.5"N 34°37'30.1"E

Дореволюційні будинки 


    У місті Марганці в районі Закам’янки залишились будинки, яким вже понад 100 років. 

Координати: 47°39'44.9"N 34°36'28.4"E

Дореволюційний амбар 


    На теперішній час у м. Марганець, в районі Городища, можливо побачити приміщення дореволюційних часів, в якому раніше було розташовано амбар. 

Координати: 47°39'04.9"N 34°35'51.7"E

Площа Гірницької слави 


    З площі відкривається величний вид на Палац культури, стадіон, прикрашений колонадою. Доповнюють архітектурний ансамбль житлові будинки у стилі «радянського неокласицизму». 

Координати: 47°38'09.0"N 34°37'33.4"E

Стадіон 

    За спогадами корінного жителя, який брав участь в будівлі стадіону, цю споруду будували більше 10 років, заважали будівництву солончаки. Це грандіозна споруда, яка своїми колонами нагадує архітектуру Греції. 


    На стадіоні проходять футбольні матчі і міські концерти. Всередині будівлі на другому поверсі є спортзал «Антей», де можна підтримати фізичну форму в найкращому стані. Радимо пробігтися пару кіл по стадіону. Крім того, на території стадіону є турніки і рукохід. 

Координати: 47°38'09.2"N 34°37'28.2"E

Індустріальний туризм

Екскурсія в Мар'ївський кар'єр 

    «Марганец Туристический» запрошує на екскурсію по затопленому Мар'ївському кар'єру. Ми розповімо історію утворення кар'єру. Прогуляємось вздовж озер і дубового гаю. Піднімемося на відвал, з якого відкривається захоплюючий панорамний вид на плавні, Каховське водосховище і Свято-Духівський храм. Маршрут екскурсії побудований таким чином, щоб Вас постійно оточували цікаві фотолокації.

Мар'ївський кар'єр 


    Поціновувачі індустріального туризму можуть відвідати затоплений Мар'ївський кар'єр. 

Координати: 47°37'10.7"N 34°38'27.4"E


Природній туризм

Екскурсія природним ландшафтом 

    «Марганец Туристический» запрошує на екскурсію. Ми відвідаємо урочище білих тополь, побачимо велетенську Марївську вербу та березову рощу. Крім того, пройдемося берегами річок: Кам’янка, Томаківка, Обиток, Грушівка, Прогній, Ревунча, Ревун і Речіще. Відвідаємо балки: Отченашівську, Кам’янку, Грушівку, Чернишівку, Просяну та Бурякову. 

Урочище білих тополь "Розсоха" 

   
     «На березі Каховського моря поблизу міста Марганця в урочищі Розсоха під охорону закону взято невеликий масив штучного лісу "Білі тополі ". Він цінний не тільки, як пам'ять про першу післявоєнну весну, а перш за все тим, що ця ділянка створена із швидкозростаючої породи білої тополі. 

    Середня висота дерев - 25 метрів, діаметр стовбурів - найменш 30 сантиметрів. У степовій зоні України білі тополі представляють велику біологічну цінність, як рідкісна порода дерев. Саме тому, дбайливе збереження цього лісового масиву важливо не тільки в пізнавальних, а й у наукових цілях". "ДНІПРОПЕТРОВЩИНА ЗАПОВІДНА", ПЕТРЕНКО В.М. 1980 рік. 

Координати: 47°37'15.6"N 34°36'21.5"E

Мар’ївська верба 


    Діаметр дерева дорівнює 5,5м. Вік рослини суперечливий, але не менш 100 років. 

Координати: 47°36'49.4"N 34°37'11.7"E
Річки 

    На території м. Марганця протікають річки: Кам’янка, Томаківка, Топила, Обиток, Грушівка, Прогній, Ревунча (як ще називають Бистрік) та Ревун і Речіще. Усі ці річки впадають до Каховського водосховища. 
Балки 

    В нашому краї багато балок: Отченашівська, Просяна, Кам’янка, Грушівка, Чернишівка та Бурякова. 


    Є народна поговірка - «Де байрак – там і козак». За легендою балку Отченашівська було названо на честь козака Отченашко, який у балці стояв зимівником. Також існує версія, що Отченашівську балку назвали саме так тому, що балка була занадто крутою і шахтарі ідучи на роботу, зупинялися і молилися Богу. Під час вивчення історії Запорізького краю, відомий вчений, історик та публіцист Дмитро Яворницький виявив у зазначеній балці пошкоджений кулями хрест.

Пам'ятники

Меморіал «Вічний вогонь» 


    Меморіал «Вічний вогонь» присвячений жителям міста, які загинули на фронтах Другої Світової війни. Створено відразу після закінчення війни. Двічі було здійснено реставрацію до 45-ї та 50-ї річниць. 

Координати: 47°38'00.5"N 34°37'32.3"E

Братська могила 

    Урочище (частина місцевості, відмінна від навколишнього) Ракшино знаходиться на північно-західній околиці міста - Братська могила партизан і підпільників, військовополонених та мирних жителів, розстріляних у місті за час окупації. 

   
    Біля підніжжя стели (кам'яна плита або стовп - в даному випадку стовп) зображено солдата із опущеною непокритою головою. У його ніг - вінок на згадку загиблих товаришів (у обриву, що примикає до урочища Ракшино, в шурфі старої шахти і в траншеях знайдено 127 понівечених тіл). На п'єдесталі встановлено пам’ятник. 

Координати: 47°37'20.6"N 34°36'54.7"E 

Пам'ятник льотчикам 



    Літак Л-29 встановлено 16 серпня 2010 року на площі Держбуд. 

    Пам'ятник військовим льотчикам героям Радянського Союзу: І. Оліференко, П. Кисиленко та іншим, на честь аероклубу Марганця, випускниками якого стали багато льотчиків - героїв війни. А також на честь авіаторів 8 і 17 повітряних армій, які брали участь у визволенні міста. 

    Створювався за підтримки міського голови Кузнєцова, групи ентузіастів на чолі з В.І. Сухим. Схвалено почесним громадянином міста Крамар А.І. полковником авіації. 

Координати: 47°37'47.9"N 34°37'32.9"E

Бюст Олександра Сергійовича Пушкіна 

  
  У дворі колишньої загальноосвітньої школи №3 у м. Марганець розташовано бюст О. С. Пушкіна (архітектор невідомий). 

Координати: 47°39'18.8"N 34°38'06.9"E

Пам'ятний знак кошовому отаманові Івану Сірку 

    
    Пам'ятний знак кошовому отаманові низового війська запорізького Івану Сірку розташовано на південній околиці міста поблизу селища Грушівка. 

Координати: 47°35'26.7"N 34°38'38.0"E

Пам’ятник воїну ДРА 


    У місті Марганці (район Максимівка) одну із вулиць названо на честь воїна інтернаціоналіста Долгова В.В., загиблого у Демократичній республіці Афганістан. 

Координати: 47°39'53.0"N 34°35'40.1"E

Відпочинок

Парк ім. Островського 

    
    Парк імені Островського зацікавить відвідувачів різного віку. 

    У парку в наявності: фонтан, гойдалки, гірки. Бажаючі мають можливість відпочити на зручних лавочках. Для любителів спорту є турнік, рукохід і стежки для вранішніх та вечірніх пробіжок. Деякі міські свята проходять у літньому залі, який знаходиться у парку. 

    
    Крім того, вас порадують старовинні дерева: дуби, сосни і квіткові клумби. Обов'язковою для гостей міста є традиція - прогулянка головними алеями парку і частування смачним морозивом. 

Координати: 47 ° 37'58.1 "N 34 ° 37'47.4" E

Дитячий майданчик «ROSHEN»


    Якщо у вас є діти, радимо відвідати дитячий майданчик «ROSHEN». 

    Тут є гойдалки, гірки та все інше, що припаде до душі вашій дитині. У літній сезон діти мають можливість їздити на машинках та плигати на батутах поруч із майданчиком. Ваш малюк отримає масу позитивних вражень під час відвідування цих місць, його чекають нові знайомства з однолітками. Крім того, є можливість покуштувати солодку вату. 

Координати: 47°37'53.0"N 34°37'33.3"E

Каховське водосховище

    
    Каховське водосховище знаходиться на відстані 4 км від центру міста Марганець. Тут є можливість відпочити на міському пляжі: граючи у волейбол, загоряючи на сонці та пірнаючі до глибин водосховища. На вас чекає затишне кафе, розташоване поблизу пляжу. 

    Крім того, взимку на водосховищі бажаючі мають можливість покататися на ковзунах та пограти в хокей. Заядлі рибаки запам’ятають місцеву рибалку. Але наразі попереджуємо, що це вельми небезпечно. 

Координати пляжу: 47°37'09.8"N 34°35'55.2"E

Миколаївське водосховище 


    Плотину Миколаївського водосховища побудовано на річці Томаківці у радянські часи. Водосховище користується попитом у місцевих рибалок. 



Координати: 47°40'23.6"N 34°38'27.8"E

Сквер мікрорайону «Ворошилівка» 

   
    Парк створений у 2017 році. У парку є затишні алеї для прогулянок, зручні лавочки, бесідка, дитячий майданчик, різноманітні фото-локації, площадка для міні футболу, дошка для шахматистів і тренажери для спортсменів. 

Координати: 47°38'20.8"N 34°39'27.5"E


Навісний міст через річку Томаківку 


Координати: 47°39'26.4"N 34°37'10.6"E


Популярні дописи з цього блогу

Карты: Екатеринославская губерния, Дикое поле, Великий Луг, город Марганец

В этом разделе Вы найдете старинные карты Дикого поля (Loca Desertra), Великого Луга, Днепровских порогов, Екатеринославской губернии и современные карты Запорожской и Днепропетровской области.  Дикое поле Дикое поле  1648г.

ПЕРША ЗАПОРОЗЬКА СІЧ - ТОМАКІВСЬКА

ПЕРША ЗАПОРОЗЬКА СІЧ - ТОМАКІВСЬКА      Територія сучасного міста Марганця зберігає пам’ять про славне запорозьке козацтво, адже саме тут колись знаходилася перша запорозька Січ – Томаківська.      Запорозьке козацтво – унікальне явище в історії Європи. Козаки звалися запорозькими від того, що мешкали на території Запорожжя (це сучасна Дніпропетровщина, Донеччина і Кіровоградщина). На найбільшій українській річці Дніпро, ближче до півдня країни, були великі пороги. Тоді Дніпровські пороги вважалися одним з нерукотворних чудес світу. Територія, що знаходилася за цими порогами, називалася ЗАПОРОЖЖЯМ. А козаки, які там перебували називали себе запорозькими, тобто такими, що знаходились на території за порогами. Тому варто розрізняти поняття – запорозький і запорізький. Запорозький – це той, що стосується історичного регіону Запорожжя. А запорізький – це сучасне означення, що позначає відношення до міста Запоріжжя (отримало місто таку назву лише в 1921 році).      Через те, що к

Великий Луг Запорожский

Великий Луг - историческое название местности, огромных речных плавней, размещавшихся в XVI веке - XVIII веке ниже порогов на левом берегу реки Днепра между Днепром и его левым притоком Конкой, по которой в XVIII веке проходила граница с Крымским ханством. Вся эта местность принадлежала Запорожской Сечи. С Великим Лугом нередко отождествлялось все Запорожье. На Великом Лугу казаки пасли домашний скот, в случае грозившей опасности находили в здешних плавнях и зарослях укрытие. Поэтому Великий Луг был для казаков символом безопасности и воли. В песнях его называли «Отцом (укр. Батько)»: « Ой Січ — мати, а Великий Луг — батько, Що в Лузі заробити, то в Січі пропити ».