Перейти до основного вмісту

Korbut Travel

Балка Чернишівка

Балка Чернишівка знаходиться в місті Марганці, в районі Тимошівки. Багато хто з місцевих жителів переїжджав край балки Чернишівка, прямуючи по Нікопольській трасі. З однієї сторони мосту знаходиться балка Чернишівка, а із другої (зі сторони району Тимошівка) балка Солона.

Довжина балки Чернишівка складає біля семи кілометрів. Звісно, як і всі інші балки, балка Чернишівка має пересічну місцевість та чимало приярочків.

Так виглядає грунт персохлого ставка

Недалеко від Томаківського острова знаходиться велике село Чернишівка, перехрещене урядом у Красногригорівку, яке Чернишівський лиман розмежовує на дві половини. На місці південної Чернишівки ще за часів Старої Січі сидів зимівником запорожець Черниш, чиїм ім’ям і назване і село, і лиман, і та балка, що наближається до Чернишівського лиману зі степу. З часом навколо зимівника Черниша виросло таке велике людне село, що частина його перекинулася на північний бік лиману.

Існує також легенда про те, що балка названа в честь якогось козака Черниша, ніби то у балці був розташований його зимівник...

Балка Чернишівка на карті Шуберта (XIX ст.)

Колись по балці Чернишівці протікала чимала річка, яка впадала у балку Солону, а потім до Чернишовського лиману.

Мар'ян Корбут у балці Чернишівка

"Опріч балки Чернишівки, до лиману підступає довга балка Кам'янка та річка Томаківка. Всі ці балки й річки скелюваті й похмурі на вигляд, а хрести над могилами запорожців, рясно колись розкиданих понад балками, переконують, що козаки любили цю місцевість і селилися зі своїми зимівниками ближче до Томаківського острова. Та воно й не дивно, бо острів той, відомий з історії під назвою Буцький не раз, із XVI століття був осередком Запорозького Війська".

Інформація із книги Адріана Кащенко - "Оповідання про славне Війського Запорозьке низове".

Відео взято з youtube-каналу "Марганець Туристичний"

Балка Чернишівка

Також у балки є приярок, який має назву Перепелиний, кажуть, що тут живуть перепила.

У долині балки Чернишівка

Балка Чернишівка хоча і знаходиться не так далеко від міста, але коли заходиш  на пару кілометрів у її серцевину, тебе оточують високі обривисті глиняні пагорби балки, очерет та поодинокі дерева, а з обох боків широкий степ. Коли над тобою літають чорні ворони стає трохи  моторошно, але... які емоції! 

Фіалка лісова

Такі гарні квіти нам зустрілись у балці Чернишівці, звісно хотілось би зберегти унікальні рослини для нащадків.

Птиця хижак
Фотограф - Сергій Клачук

Урвище

Практично пересхший ставок у балці Чернишівка

Захід сонця у балці Чернишівка

Балка Чернишівка взимку


Долаючи байрак за байраком
\
Хмарки над пагорбом 

Неподалік балки Чернишівки ймовірно був сад з плодовими деревами
Район колиньої тракторної бригади


Автор роботи - Мар'ян Корбут.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

ПЕРША ЗАПОРОЗЬКА СІЧ - ТОМАКІВСЬКА

ПЕРША ЗАПОРОЗЬКА СІЧ - ТОМАКІВСЬКА      Територія сучасного міста Марганця зберігає пам’ять про славне запорозьке козацтво, адже саме тут колись знаходилася перша запорозька Січ – Томаківська.      Запорозьке козацтво – унікальне явище в історії Європи. Козаки звалися запорозькими від того, що мешкали на території Запорожжя (це сучасна Дніпропетровщина, Донеччина і Кіровоградщина). На найбільшій українській річці Дніпро, ближче до півдня країни, були великі пороги. Тоді Дніпровські пороги вважалися одним з нерукотворних чудес світу. Територія, що знаходилася за цими порогами, називалася ЗАПОРОЖЖЯМ. А козаки, які там перебували називали себе запорозькими, тобто такими, що знаходились на території за порогами. Тому варто розрізняти поняття – запорозький і запорізький. Запорозький – це той, що стосується історичного регіону Запорожжя. А запорізький – це сучасне означення, що позначає відношення до міста Запоріжжя (отримало місто таку назву лише в 1921 році).      Через те, що к

Карты: Екатеринославская губерния, Дикое поле, Великий Луг, город Марганец

В этом разделе Вы найдете старинные карты Дикого поля (Loca Desertra), Великого Луга, Днепровских порогов, Екатеринославской губернии и современные карты Запорожской и Днепропетровской области.  Дикое поле Дикое поле  1648г.

Трезвый взгляд на историю города Марганца

 Слышал звон, да не знает, где он? Город Марганец и его окрестности имеют интереснейшую историю. Связано это не только с богатыми залежами марганцевой руды, которые обнаружили в начале XIX века, но и благодаря своему местоположению. Издавна на этих землях жили и кочевали скифы, половцы, позже Запорожские казаки. Миллионы лет назад на месте современного города Марагнца   было море. Подтверждением этого служат находки горняков. Отложение морского дна на основе гранитых пластов спровоцировало образование марганцевой руды.  После уничтожение Запорожской Сечи многими землями владели помещики, дворяне, а также местное население, которое жило здесь издавна в старых хуторах, деревнях и сёлах. Проблема вопроса состоит в том, что некоторые краеведы и историки предвзято относятся к изучению истории, а именно к мнению других историков и используют лишь те источники, где информация является для них более выгодной. Предвзятость может быть как сознательная так и бессознательная. Остров Городище Созн